Isekaitsev täidistraat FLUX

Isekaitsev täidistraat on mõeldud MIG keevitusseadmele, pööratud polaarsusega ilma kaitsegaasita keevitamiseks. Täidistraadiga keevitamine erineb MIG-keevitamisest selle poolest, et see ei vaja keevise kaitsmiseks välist kaitsegaasi, näiteks süsinikdioksiidi või argooni. Selle asemel reageerib traadis sisalduv vooühend keevituskaarega, moodustades gaasi, mis kaitseb keevist.

Erinevalt kaitsegaasiga MIG keevitamisest ei esine täidistraadiga keevitamisel keevisprobleeme, mis võivad ilmneda tugeva tuule puhul. Täidistraadiga keevitamine tekitab räbu, mis asetseb valmis keevisõmbluse peal ja tuleb puhastada, sarnaselt elektroodkeevitusele.

Enne mis tahes keevitusprojektiga tegelemist veenduge, et teil oleks nõuetekohane ohutusriietus ja et keevituspiirkonnast oleks eemaldatud võimalikud tuleohud. Põhilised keevitamise ohutusriided hõlmavad nahast jalatseid või saapaid, mansettivabu täispikke pükse, leegikindlat ja pikkade varrukatega jopet, nahkkindaid, keevituskiivrit, kaitseprille ning keevitusmütsi, et kaitsta pead sädemete ja pritsmete eest.

Metalli ettevalmistamine

Täidistraadiga keevitamine on pinna saastumist taluvam kui MIG-keevitamine. Alati on hea mõte puhastada metalli pind võimalikult põhjalikult, et roostes või ketendav pind ei rikuks lõplikku keevisõmblust. Samuti puhastage kindlasti mitteväärismetalli osa, kuhu maandusklamber kinnitatakse. Kehv kokkupuude maandusklambriga tekitab keevitusahelas vastupanu ja võib põhjustada halva keevituse kvaliteedi.

Üle 6mm materjali puhul on soovitatakse alusmaterjalide servad nurga alla freesida/lõigata/lihvida, et tagada kahe osa täielik sulandumine.

Seadmete ettevalmistamine

Kontrollige keevitusseadme kaableid.  Enne alustamist kontrollige keevitusseadmeid veendumaks, et kõik kaabliühendused on õigesti ühendatud ja fikseeritud.

Valige polaarsus.  Iseakaitsva südamikuga keevitamine nõuab alalisvoolu elektroodi negatiivset polaarsust. Polaarsusühendused asuvad tavaliselt masina siseküljel ajamirullide lähedal või seadme esipaneelil.

Kasutage õigeid ajamirulle.  Kuna täidistraat on pehmem kui harilik keevitustraat, tagavad rihveldatud ajamirullid traadile parema haarde ilma seda traati deformeerimata.

Kontrollige etteande rullide pinget.  Ka ajamirullide või traadirulli rummu liiga suur või liiga väike pinge võib põhjustada häiritud traadi etteande. Reguleerige vastavalt oma kasutusjuhendile.

Kontrollige kulumaterjale.  Puhastage / vahetage kontaktotsikut, düüsi, gaasijuhikuid ning jälgige et keevitustraat ei roostetaks.

Traadi valik

Üldotstarbeliste terastoodete jaoks võib kasutada täidistraati tähisega E71T-GS kasutada igas olukorras, seda on saadaval erinevates suurustes ja see pakub häid keevitusomadusi nii õhukesele kui paksemale materjalile.

Traadi läbimõõdu osas on 0.8-mm läbimõõt populaarseim valik mitmesuguste metallpaksuste keevitamiseks.

Pinge ja voolutugevus

Kui palju keevisõmblus pinget ja voolutugevust vajab, sõltub metalli paksusest, vuugi konfiguratsioonist, keevitusasendist ja traadi läbimõõdust. Teie toiteallikas on saadaval võrdlusdiagrammid, mis aitavad juhtme läbimõõdu ja materjali paksuse põhjal seada õige pinge ja traadi etteandekiiruse. See on harilikult tootja kasutusjuhendis või seadme siseküljel.

Keevitussuund

Täidistraadiga keevitamisel soovitatakse kasutada “tõmbamise” tehnikat, kus keevituspüstoli ots on suunatud keevisõmbluse juurde ja tõmbava liigutusega liigutakse valmis keevisõmblusest eemale. Põhjuseks keevisele tekkiv räbu.

Liikumisnurk

Liikumisnurk on defineeritud kui nurk püstoli suhtes vertikaalses asendis keevisliite tasapinna suhtes. Normaalsed keevitustingimused kõikides asendites nõuavad liikumisnurka 5–15 kraadi. Liikumisnurgad, mis ületavad 20–25 kraadi, võivad põhjustada rohkem pritsmeid, väiksemat läbistust ja keevituskaare üldist ebastabiilsust.

Tasane asend

  • (180-kraadine vuuk): hoidke püstolit 90-kraadise töönurga all (sama tooriku suhtes sama nurga all), suunates keevitustraadi 5–15-kraadise liikumisnurgaga otse vuuki. Väike küljelt-küljele liikumine keevituspõletiga aitab täita suuremat vuuki.
  • (90-kraadine vuuk): selle ühenduse keevitamiseks hoidke keevituspõletit 45-kraadise nurga all.
  • Õhuke ja jäme materjal: Põleti on 60–70 kraadise nurga alla, et suunata rohkem kuumust jämedamasse materjali. Mida paksem on keevitatav metall, seda suurem on nurk.

Horisontaalne asend

Gravitatsiooni mõjude tõttu tuleb põleti töönurka 0–15 kraadi võrra langetada, nii et keevituspõleti oleks suunatud ülemise metallitüki poole. Töönurka muutmata võib täitemetall keevisliite alumisele küljel vajuda. Liikumisnurk jääb üldiselt samaks kui lamedas asendis oleva keevisliite korral.

Jämedamale metallile mitmeosaliste keevisõmbluste tegemisel või väikese vahe ületamiseks võib keevisliite täitmiseks kasutada kerget küljelt-küljele liikumist. Horisontaalasendis keevitamise pinge- ja voolutugevuse sätted on tavaliselt samad või veidi väiksemad kui “laual” asendis keevitamise seaded.

Vertikaalsed positsioonid

Vertikaalne keevitamine, nii üles kui alla, võib olla keeruline. See muudab eelkeevituse seadistamise kvaliteetsete keevisõmbluste tootmiseks väga oluliseks. Kuna gravitatsioon ei aita, kaaluge pinge vähendamist ja voolutugevuse vähendamist 10–15 protsenti sama keevisõmbluse seadetest tavalises asendis.

  • Vertikaalselt allapoole keevitades alustage vuugi ülaosast ja keevitage suunaga alla, liikudes kergelt küljelt-küljele.
  • Vertikaalse ülesse liikuva tehnika on põhimõtte sama mis vertikaalse allapoole liikumisega, kuid enamasti võimaldab paremat tulemust paksematele materjalidele 6mm või rohkem. Põleti liikumisnurk on 5–15-kraadi, risti asendist kerge küljelt-küljele liikumisega.

Pealisasend

Keevisõmblus on kõige keerulisem sooritada ja seda tuleks võimaluse korral vältida. Kui te ei saa vältida keevitamist pealis asendis, proovige kasutada võimalikult peenet keevitustraati, langetades keevitusparameetreid 15 kuni 20 protsenti, hoides külgedele liikumist minimaalsena ja säilitades kiire liikumise. Isegi järgides neid näpunäiteid, võib olla raske saavutada kvaliteetset keevisõmblust.

Täidistraadi leiad siit: https://www.rparts.ee/kategooria/täidistraadid

Keevitusmaterjalid leiad siit: https://www.rparts.ee/kategooria/keevitusmaterjalid

Keevitusseadmed leiad siit: https://www.rparts.ee/kategooria/keevitusseadmed